Metoda teknike inovative për të thyer menaxhimin e ciklit të plotë të jetës së baterisë së fuqishme të litiumit

2022/04/08

Autori :Iflowpower -Furnizuesi portativ i stacioneve të energjisë

Në fillim të vitit 2020, makina elektrike me 100 persona do të udhëheqë, e kombinuar me një sërë organizatash si ndërmarrje dhe institucione, kolegje dhe institute kërkimore, themeluar Qendrën e Përbashkët të Inovacionit Dinamik Litium Jon Battery Full Cikli i Jetës (në tekstin e mëtejmë referuar si bateria qendër). Qendra e baterive do të fokusohet në zbatimin e projektit demonstrues dhe promovimin e mekanizmave të menaxhimit, përmirësimet e teknologjisë, modelet e reja (modelet e biznesit dhe modelet e promovimit) që lidhen me bateritë dinamike litium-jon. Qendra e baterive do të përdorë njëqind persona në fuqinë e automjetit elektrik, me mbështetjen e njësisë, baterisë, baterisë, grumbullit të karikimit, sigurimit, makinës së përdorur, të dhënave të mëdha, rrjetit të energjisë, riciklimit të baterive, etj.

Diagnostifikimi i shëndetit të baterisë, vlerësimi i vlerës, zhvillimi i standardeve, mbështetja e politikave, menaxhimi i baterisë, etj. Integriteti i të dhënave të baterisë dinamike të litium-jonit do të ndikojë drejtpërdrejt në vlerësimin e çmimit të aseteve të baterisë Me zhvillimin e industrisë së re të automjeteve me energji, përdorimi dhe vlera e të dhënat e baterisë do të vazhdojnë të përmirësohen. Aktualisht, të dhënat e plota të ciklit të jetës së baterisë së fuqishme litium-jon janë përgjithësisht në formën e ishujve të mbyllur, të paaftë për t'u ndërlidhur, të paaftë për të arritur vlerësimin e saktë të aseteve të baterisë së litium-jonit, gjë që nga ana tjetër pengon përdorimin e shkallëve, financiare, sigurime dhe makina të reja të përdorura me energji.

Metodat teknike inovative do të rrisin saktësinë e marrjes së të dhënave të baterisë së litium-jonit në krahasim me metodat tradicionale të monitorimit me tela të baterisë, BMS me valë integron të gjitha qarqet e integruara, harduerin dhe softuerin, si energjia, menaxhimi i baterisë, komunikimet RF dhe funksionet e sistemit në një nivel sistemi i vetëm. Në produkt, mos përdorni më linjën e marrjes së mostrave të sinjalit për të lidhur baterinë, duke kursyer deri në 90% të parzmores së telit dhe 15% të vëllimit të paketës së baterisë, përmirëson fleksibilitetin e dizajnit dhe prodhueshmërinë, dhe mbështet sigurinë funksionale të nivelit ASILD dhe sigurinë modulare . Brenda qendrës së baterive, qindra njerëz dhe ADI iniciuan "Sinjalin operacional të bazuar në transmetimin me valë dhe shërbimin në renë kompjuterike dhe Monitorimin e statusit shëndetësor dhe gjendjes shëndetësore", projekti bazohet në sistemin e menaxhimit të baterive radio, i cili zbaton monitorimin me valë të nivelit të qelizave elektrike. , dhe bateria me valë Përparësitë e sistemit të menaxhimit zgjerim të mëtejshëm.

Jo vetëm që nuk zvogëlon koston e prodhimit të makinave, por paraqitja fleksibël e baterisë gjithashtu lejon dizajnin industrial të automobilave elektrike më të optimizuar. Sistemi i menaxhimit të baterive me valë mund të arrijë marrjen e të dhënave në kohë reale nga prodhimi i baterive, magazinimi, transporti, prodhimi i automjeteve, drejtimi në rrugë, mirëmbajtja, deri në ciklin e plotë të jetës së transaksioneve të makinave të përdorura dhe shkallëve të baterisë. Ky informacion mund të kalojë në renë kompjuterike, fabrika e baterive dhe fabrika e automjeteve mund të zgjasë baterinë përmes këtyre të dhënave dhe ciklit jetësor të të gjithë automjetit elektrik; partneri i zinxhirit industrial mund t'i përdorë këto të dhëna për të vlerësuar gjendjen shëndetësore të baterisë dhe vlerën e mbetur të baterisë, për të promovuar makinën e përdorur të automjeteve elektrike. kur bateria është në pension, ajo ende mund të përdorë metodën e projektimit për të ofruar rekomandime vlerësimi për shkallët sipas situatës aktuale të SOH.

Figura | Zgjidhje për zbulimin e ciklit të plotë të jetës BMS me valë.

NA KONTAKTONI
Vetëm na tregoni kërkesat tuaja, ne mund të bëjmë më shumë se ju mund të imagjinoni.
Dërgoni kërkesën tuaj
Chat with Us

Dërgoni kërkesën tuaj

Zgjidhni një gjuhë tjetër
English
العربية
Deutsch
Español
français
italiano
日本語
한국어
Português
русский
简体中文
繁體中文
Afrikaans
አማርኛ
Azərbaycan
Беларуская
български
বাংলা
Bosanski
Català
Sugbuanon
Corsu
čeština
Cymraeg
dansk
Ελληνικά
Esperanto
Eesti
Euskara
فارسی
Suomi
Frysk
Gaeilgenah
Gàidhlig
Galego
ગુજરાતી
Hausa
Ōlelo Hawaiʻi
हिन्दी
Hmong
Hrvatski
Kreyòl ayisyen
Magyar
հայերեն
bahasa Indonesia
Igbo
Íslenska
עִברִית
Basa Jawa
ქართველი
Қазақ Тілі
ខ្មែរ
ಕನ್ನಡ
Kurdî (Kurmancî)
Кыргызча
Latin
Lëtzebuergesch
ລາວ
lietuvių
latviešu valoda‎
Malagasy
Maori
Македонски
മലയാളം
Монгол
मराठी
Bahasa Melayu
Maltese
ဗမာ
नेपाली
Nederlands
norsk
Chicheŵa
ਪੰਜਾਬੀ
Polski
پښتو
Română
سنڌي
සිංහල
Slovenčina
Slovenščina
Faasamoa
Shona
Af Soomaali
Shqip
Српски
Sesotho
Sundanese
svenska
Kiswahili
தமிழ்
తెలుగు
Точики
ภาษาไทย
Pilipino
Türkçe
Українська
اردو
O'zbek
Tiếng Việt
Xhosa
יידיש
èdè Yorùbá
Zulu
Gjuha aktuale:Shqip