Иновативниот технички метод го пробива моќната литиумска батерија за управување со целосниот животен циклус

2022/04/08

Автор: Iflowpower -Добавувач на преносни електрани

На почетокот на 2020 година, електричниот автомобил со 100 лица ќе го предводи, во комбинација со голем број организации како што се претпријатија и институции, колеџи и истражувачки институти, основан Заеднички иновативен центар за динамички литиум јонски целосен животен циклус (во натамошниот текст: батерија центар). Центарот за батерии ќе се фокусира на имплементација на демонстративни проекти и промоција на механизми за управување, технолошки надградби, нови модели (деловни модели и модели на промоција) поврзани со динамички литиум-јонски батерии. Центарот за батерии ќе користи сто луѓе во моќта на електричното возило, со поддршка на единицата, батерија, акумулатор, куп за полнење, осигурување, половен автомобил, големи податоци, електрична мрежа, рециклирање батерии итн.

Дијагноза на здравјето на батеријата, проценка на вредноста, развој на стандард, поддршка на политиката, управување со батерии, итн. Интегритетот на податоците на динамичната литиум-јонска батерија директно ќе влијае на цените за проценка на средствата на батеријата Со развојот на индустријата за нови енергетски возила, употребата и вредноста на податоците за батеријата ќе продолжат да се подобруваат. Во моментов, податоците за целосниот животен циклус на моќната литиум-јонска батерија генерално се во форма на затворени острови, не можат да се поврзат меѓусебно, не можат да постигнат точна проценка на моќните средства на литиум-јонските батерии, што пак го попречува користењето на скалите, финансиските, осигурувањето и коли со нова енергија.

Иновативните технички методи ќе ја зголемат прецизноста на стекнувањето податоци за енергијата на литиум-јонската батерија во споредба со традиционалните методи за следење со жичен батерии, безжичниот BMS ги интегрира сите интегрирани кола, хардверот и софтверот, како што се напојувањето, управувањето со батеријата, RF комуникациите и системските функции во едно системско ниво. Во производот, повеќе не користете ја линијата за земање примероци на сигнал за поврзување на батеријата, заштедувајќи до 90% од жичаниот ремен и 15% од волуменот на батерискиот пакет, ја подобрува флексибилноста на дизајнот и изработката и поддржува функционална безбедност на ниво на ASILD и модуларна безбедност . Внатре во центарот за батерии, стотици луѓе и ADI го иницираа „Оперативниот сигнал заснован на безжичен пренос и услуга во облак и здравствена состојба и следење на здравствениот статус“, проектот се заснова на системот за управување со радио батерии, кој го имплементира безжичниот мониторинг на ниво на електрична ќелија , и безжична батерија Предности на системот за управување дополнително проширување.

Не само што не ги намалуваат трошоците за производство на автомобили, туку флексибилниот распоред на батериите исто така овозможува пооптимизиран индустриски дизајн на електричните автомобили. Системот за управување со безжична батерија може да постигне стекнување на податоци во реално време од производство на батерии, складирање, транспорт, производство на возила, возење по патишта, одржување, до целосниот животен циклус на трансакциите со користени автомобили и скалилата за батерии. Оваа информација може да се пренесе на облакот, фабриката за батерии и фабриката за возила може да ја продолжат батеријата преку овие податоци и животниот циклус на целото електрично возило; партнерот на индустрискиот синџир може да ги користи овие податоци за да ја процени здравствената состојба на батеријата и преостанатата вредност на батеријата, да промовира електрично возило половен автомобил Здравјето и одржливиот развој на пазарот, да ги додаде потрошувачите за довербата за купување на електрични возила; кога батеријата е повлечена, таа сè уште може да го користи методот на дизајнирање за да обезбеди препораки за проценка на скалата според фактичката состојба на SOH.

Слика | Безжичен BMS решение за откривање целосен животен циклус.

КОНТАКТИРАЈТЕ НЕ
Само кажете ни ги вашите барања, можеме да направиме повеќе отколку што можете да замислите.
Испратете го вашето барање
Chat with Us

Испратете го вашето барање

Изберете друг јазик
English
العربية
Deutsch
Español
français
italiano
日本語
한국어
Português
русский
简体中文
繁體中文
Afrikaans
አማርኛ
Azərbaycan
Беларуская
български
বাংলা
Bosanski
Català
Sugbuanon
Corsu
čeština
Cymraeg
dansk
Ελληνικά
Esperanto
Eesti
Euskara
فارسی
Suomi
Frysk
Gaeilgenah
Gàidhlig
Galego
ગુજરાતી
Hausa
Ōlelo Hawaiʻi
हिन्दी
Hmong
Hrvatski
Kreyòl ayisyen
Magyar
հայերեն
bahasa Indonesia
Igbo
Íslenska
עִברִית
Basa Jawa
ქართველი
Қазақ Тілі
ខ្មែរ
ಕನ್ನಡ
Kurdî (Kurmancî)
Кыргызча
Latin
Lëtzebuergesch
ລາວ
lietuvių
latviešu valoda‎
Malagasy
Maori
Македонски
മലയാളം
Монгол
मराठी
Bahasa Melayu
Maltese
ဗမာ
नेपाली
Nederlands
norsk
Chicheŵa
ਪੰਜਾਬੀ
Polski
پښتو
Română
سنڌي
සිංහල
Slovenčina
Slovenščina
Faasamoa
Shona
Af Soomaali
Shqip
Српски
Sesotho
Sundanese
svenska
Kiswahili
தமிழ்
తెలుగు
Точики
ภาษาไทย
Pilipino
Türkçe
Українська
اردو
O'zbek
Tiếng Việt
Xhosa
יידיש
èdè Yorùbá
Zulu
Тековен јазик:Македонски