loading

  +86 18988945661             contact@iflowpower.com            +86 18988945661

Sa kohë mund të panelet diellore të banimit në çati? Këto arsye për qëllime vendimtare

ଲେଖକ: ଆଇଫ୍ଲୋପାୱାର - Dobavljač prijenosnih elektrana

Një sërë faktorësh ndikojnë në jetëgjatësinë e prodhimit të panelit diellor të banimit. Në pjesën e parë të kësaj serie, do të prezantojmë vetë panelin diellor. Panelet diellore të banesave zakonisht shiten në hua afatgjatë ose me qira, por për sa kohë mund të përdorin panelet e tyre? Jetëgjatësia e panelit varet nga një sërë faktorësh, duke përfshirë klimën, llojet e moduleve dhe sistemet e rafteve të përdorura dhe konsiderata të tjera.

Iako sama ploča nema određeni "datum završetka", gubitak u proizvodnji obično primorava opremu da se raskine tokom vremena. Kada odlučujete da li da vaš panel radi 20 do 30 godina u budućnosti, nivo izlaznog praćenja je najbolji način da donesete mudru odluku. Degenerativni problem Prema podacima iz Nacionalne laboratorije za obnovljivu energiju (NREL), tokom vremena, gubitak proizvodnje se naziva degradacijom, obično smanjenjem od oko 0.

5% godišnje. Proizvođači obično vjeruju da je 25 do 30 godina vremenska tačka u kojoj se dešava dovoljna degradacija. U ovom trenutku može se razmotriti zamjena ploče.

NREL je rekao da su industrijski standardi proizvodnje i garancije 25 godina solarnih modula. Uzimajući u obzir 0,5% referentne godišnje stope retardacije, 20-godišnji panel može proizvesti 90% svog prvobitnog kapaciteta.

Kvalitet panela će imati određeni utjecaj na stopu degradacije. Izvještaj NREL-a, godišnja stopa vrhunskih proizvođača kao što su Panasonic i LG je oko 0,3%, dok neki brendovi imaju stopu sniženja cijena i do 0.

80%. 25 godina kasnije, ovi visokokvalitetni paneli i dalje mogu proizvesti 93% svoje originalne proizvodnje, dok veće stope degradacije mogu proizvesti 82,5%.

Neki proizvođači koriste ploče od materijala protiv PID-a za svoje staklo, ambalažu i difuzijske barijere. Značajan dio degradacije nastaje zbog fenomena koji se zove potencijalna indukciona degradacija (PID), ovo su neki problemi s kojima se panel susreće. Kada je naponski potencijal panela i migracija jona između poluvodičkog materijala i drugih komponenti modula (kao što su staklo, baza ili okvir), poluvodički materijal je u migraciji jona između poluvodičkog materijala i modula.

Ovo će uzrokovati smanjenje izlazne snage modula, u nekim slučajevima će se značajno smanjiti. Svi paneli su takođe podložni fotorealizovanoj degradaciji (LID), gde će panel izgubiti efikasnost u prvih nekoliko sati izlaganja suncu. PVEVOLUTIONLABS test laboratorija PVEL je predstavljen prema masi kristalne silikonske pločice varira u zavisnosti od panela, ali obično rezultira jednokratnim gubitkom efikasnosti od 1% do 3%.

Vremenski uslovi su izloženi vremenskim uslovima u vremenskim uslovima, glavnim pokretačkim faktorima degradacije panela. Toplina je ključni faktor u performansama panela u realnom vremenu i degradaciji tokom vremena. Prema NREL-u, toplota okoline će imati negativan uticaj na performanse i efikasnost električnih komponenti.

SolarCalculator.com, ukazuje da se temperaturni koeficijent panela može saznati provjerom podataka proizvođača, što će dokazati sposobnost panela na višim temperaturama. Izmjena topline također potiče degradaciju kroz proces koji se naziva termički ciklus.

Kada je temperatura visoka, ekspanzija materijala, temperatura se snižava, materijal se skuplja. Tokom vremena, ovaj sport će polako dovesti do stvaranja mikropukotina na panelu, čime će se smanjiti učinak. Ovaj koeficijent objašnjava koliko se efikasnost gubi po litri na standardnoj temperaturi od 25 stepeni Celzijusa.

Na primjer, temperaturni koeficijent od -0,353% znači da će ukupni kapacitet gubiti 0,353% svaki viši od 25 stepeni Celzijusa.

U svojoj godišnjoj modularnoj studiji, PVEL je analizirao 36 operativnih solarnih projekata u Indiji i otkrio značajan uticaj toplotne degradacije. Godišnja prosječna godišnja stopa degradacije ovih projekata je 1,47%, ali je stopa degeneracije raspoređenih u hladnom planinskom području blizu polovine, 0.

7%. Vjetar je još jedan vremenski uvjet koji može oštetiti solarne panele. Jak vjetar može uzrokovati savijanje ploče, što se naziva dinamičko mehaničko opterećenje.

Ovo će također uzrokovati mikropukotine na ploči kako bi se smanjio izlaz. Neka rješenja za police su optimizirana za regije sa jakim vjetrom, štiteći panele od snažne sile podizanja i ograničavajući mikropukotine. Tipično, tehnički list proizvođača će pružiti informacije o najvećem vjetru koji panel može izdržati.

Ispravno instaliran kako bi se riješili problemi povezani s toplinom. Panel treba postaviti na nekoliko centimetara iznad krova kako bi tok cvijeća mogao teći i hladiti opremu ispod. Materijali svijetlih boja mogu se koristiti za panelne strukture kako bi se ograničila apsorpcija topline.

A performanse termički osjetljivih pretvarača i sklopova trebale bi biti smještene u zasjenjenom području, CED zelena tehnologija. Snijeg je također isti, za vrijeme veće oluje može pokriti panel, ograničiti izlaz. Snijeg će također uzrokovati dinamička mehanička opterećenja koja smanjuju performanse panela.

Obično će snijeg kliziti s panela jer su vrlo glatki i vrlo topli, ali u nekim slučajevima, vlasnik kuće može odlučiti da očisti snijeg na panelu. Ovo se mora obaviti pažljivo jer će staklena površina ploče za struganje imati negativan utjecaj na izlaz. Degradacija je normalan, neizbježan dio vijeka panela.

Ispravna instalacija, pažljivo snijeg i pažljivo čišćenje panela pomažu u ostvarenju rezultata, ali na kraju, solarni panel je tehnologija bez pokretnih dijelova, gotovo bez održavanja. Razviti standarde kako bi se osiguralo da dati panel može imati duži vijek trajanja i raditi prema planu, mora biti certificiran standardnim ispitivanjem. Panel je podložan ITS (IEC) testu, koji je pogodan za monokristalne i polikristalne ploče.

EnergySage je naznačeno da je panel koji zadovoljava standard IEC61215 električno testiran, kao što su vlažna struja i otpor izolacije. Prihvatili su test mehaničkog opterećenja vjetrom i snijegom, te klimatsko testiranje za provjeru vrućih tačaka, izlaganja ultraljubičastom zračenju, smrzavanja vlage, vlažne groznice, udara grada i drugih vanjskih izloženih slabosti. Specifikacija panela je takođe uobičajena na pečatu Laboratorije za osiguranje SAD (UL), koji takođe pruža standarde i testove.

UL provodi testove vrhunca i starenja, kao i cijeli niz sigurnosnih testova. IEC61215 takođe određuje indikatore performansi standardnih uslova ispitivanja, uključujući temperaturni koeficijent, napon otvorenog kola i maksimalnu izlaznu snagu. Stopa kvarova solarnih panela je vrlo niska.

NREL je sproveo studiju o više od 50.000 sistema i globalno instaliranih 4.500 sistema instaliranih u Sjedinjenim Državama od 2000. do 2015. godine. Ova studija je otkrila da je 5 stopa otkaza panela na 10.000 panela godišnje. Vremenom je kvar na panelu značajno poboljšan jer je stopa kvarova sistema instaliranog između 1980. i 2000. dvostruko veća od one grupe nakon 2000. godine.

Isključivanje sistema se rijetko događa zbog kvara ploče. U stvari, studija Kwhanalytics-a otkrila je da je 80% zastoja solarne elektrane uzrokovano kvarom pretvarača, pretvarač pretvara jednosmjernu struju ploče baterije u dostupnu AC snagu. Photovoltaic će analizirati performanse invertera u ovoj seriji sljedeće faze.

.

Merrni kontakt me ne
Artikujt e rekomanduar
Njohuri Lajme Rreth Sistemit Diellor
nuk ka të dhëna

iFlowPower is a leading manufacturer of renewable energy.

Contact Us
Floor 13, West Tower of Guomei Smart City, No.33 Juxin Street, Haizhu district, Guangzhou China 

Tel: +86 18988945661
WhatsApp/Messenger: +86 18988945661
Copyright © 2025 iFlowpower - Guangdong iFlowpower Technology Co., Ltd.
Customer service
detect