Nuk e di se si bateria e litiumit është ende duke lëvizur makinën elektrike.

2022/04/08

Autori :Iflowpower -Furnizuesi portativ i stacioneve të energjisë

Bateria është shpirti i makinave elektrike, pa bateri, makinat elektrike nuk mund të tregojnë dallimet e tij. Në koston e përgjithshme të një makine elektrike, bateria mund të zërë 30% -45% të kostos, motori dhe kontrolli elektrik zënë 20% -25%, trupi dhe pjesët e tjera përbëjnë 20%. Kjo tregon se sa e rëndësishme është bateria! Prandaj, bateria është gjithashtu një objekt në të cilin fokusohen prodhuesit kryesorë të makinave.

Pra, çfarë lloj baterie është e rëndësishme tani në treg? Ekzistojnë katër lloje të katër: bateri litium-jon tredimensionale, bateri litium jon fosfat hekuri, bateri plumb-acid dhe bateri litium-jon. Bateria tre-dimensionale litium-jon Bateria tre-dimensionale e litium-jonit është një bateri tre-dimensionale polimer litium-jon, siç nënkupton emri, bazohet në kripën e nikelit, kripën e kobaltit, kripën e manganit si një material elektrodë pozitive si një pozitiv. materiali i elektrodës, dhe materiali tresh përdoret si elektrodë pozitive. Siguria e baterisë është më e lartë se bateria e joneve litium kobalt, e cila është objekt i prodhuesve aktualë të baterive.

Pavarësisht nëse blini diçka, klienti do të analizojë avantazhet dhe disavantazhet e tij gjatë blerjes dhe do të tentojë të blejë avantazhet dhe disavantazhet e mallrave, por avantazhet dhe disavantazhet e baterisë litium-jon prej tre juanësh janë shumë të dukshme, është e vështirë për t'u përdorur. proporcioni për të gjykuar. Përparësitë e jashtëzakonshme të baterisë tre-dimensionale të litium-jonit janë se dendësia e energjisë e peshës së tij është dukshëm më e lartë se ajo e llojeve të tjera të baterive, që do të thotë se e njëjta peshë e baterisë tredimensionale litium-jon krahasuar me bateritë e tjera, jetëgjatësia e saj është më shumë. Megjithatë, struktura nuk është e qëndrueshme për sa i përket temperaturës së lartë, kështu që siguria është e vështirë për t'u kontrolluar, dhe kostoja është relativisht e lartë.

Edhe pse shumë njerëz aktualisht i kushtojnë vëmendje dhe përdorin këtë bateri, zhvillimi i saj ka një rrugë të gjatë për të bërë. Bateria me jon fosfat hekuri Litium Bateria jonike e fosfatit të hekurit të litiumit është një bateri jonike litium e bazuar në fosfatin e hekurit litium si një material elektrodë pozitive. Lidhur me baterinë tredimensionale të litium-jonit, siguria e baterisë së litium-fosfatit është e lartë, çelësi PO në kristalet e fosfatit të hekurit të litiumit, edhe nëse është e vështirë të dekompozohet në rastin e temperaturës së lartë ose mbingarkesës dhe mund të jetë i karikuar shpejt, i perdorur Jetegjate.

Në të njëjtën kohë, rezervat e litiumit të vendit tim të pasura, rezervat e oksidit të fosfatit të oksidit të hekurit në Kinë janë gjithashtu të bollshme, kështu që ka një avantazh të mirë në baterinë e joneve të litiumit të vendit tim, kështu që kompanitë vendase janë më të gatshme të zgjedhin zhvillimin dhe studimin. të fosfatit të hekurit. Bateria litium-jon, siç është BYD, është mjaft në këtë bateri. Në modelin e ri Qin, kam përdorur kërkimin dhe zhvillimin më të fundit të baterive të joneve të litiumit fosfat.

Kjo bateri shtoi elementë mangani, dhe dendësia e saj e energjisë arriti densitetin e materialit tresh dhe u përmirësua shumë në jetëgjatësinë e baterisë. Megjithatë, ka një problem të madh me shumë pronarë të makinave që ankohen për tensionin dhe kapacitetin e baterisë së baterisë. Këto dy pika janë gjithashtu një çështje e rëndësishme e baterive të joneve të fosfatit të hekurit litium.

Dendësia e energjisë e baterisë së litium-fosfatit të hekurit është e ulët, gjë që e bën vëllimin të jetë relativisht i madh dhe bateria ka një vëllim të vogël, duke bërë që jeta e baterisë të bëhet një tabelë e shkurtër dhe bateria në thelb nuk është në gjendje të rikuperohet pas skrapit , mund të hidhet vetëm, vlera e riciklimit është shumë e ulët, në fund të fundit kjo bateri është e dobët, dhe një problem i madh është edhe karikimi i dimrit. Prandaj, nëse BYD dëshiron të vazhdojë të udhëheqë në bateri, do të kushtojë shumë përpjekje. Bateria e kobaltatit pa litium-kobalt është "bateria speciale" e Tesla-s, e cila ka një strukturë të qëndrueshme, kapacitet të lartë dhe performancë të lartë të përgjithshme.

Ka një kapacitet të mirë baterie, por për shkak se njësia është e vogël, e bën makinën Më shumë se numri i baterive, Tesla ka ndërtuar më shumë se 7000 seksione të modelit të Models, 18650, bateria litium-jon tre juan është e mjaftueshme për të ngas makinën për të vrapuar. Kur temperatura e vetë baterisë arrin 250-350 ¡ã C, përbërësit e brendshëm kimikë kanë filluar të dekompozohen dhe do të ketë shumë rreziqe sigurie. Në përgjigje të këtij problemi, Tesla ka përgatitur gjithashtu, dhe ka një siguresë në të dy skajet e secilës bateri.

Kur bateria mbinxehet ose rryma është shumë e madhe, siguresa do të pritet, duke parandaluar të gjithë paketën e baterisë sepse bateria ndikohet nga një bateri. shfaqen. Megjithatë, megjithëse zgjidhja teorike është tashmë më e mira, a do ta parandalojë vërtet atë në aplikimet praktike? Gjithashtu, nëse ka një problem me një paketë të tërë baterie të brendshme, si do ta zgjidhë? Ky është gjithashtu një problem për t'u menduar.

Bateria e plumbit-acid bateria e plumbit është njeriu i vjetër në bateri. Ajo ka pasur tashmë një histori prej 150 vjetësh dhe elektrodat e saj janë të rëndësishme nga plumbi dhe oksidet e tij. Aktualisht, aplikimi i baterive me acid plumbi është relativisht i gjerë dhe i rëndësishëm për automjetet elektrike me shpejtësi të ulët.

Avantazhi është se voltazhi është i qëndrueshëm, kapaciteti është i madh dhe diapazoni i temperaturës është i gjerë. Nuk shfaqet në rastin e dimrit të ashpër, teknologjia është e pjekur, siguria është e lartë dhe kostoja është e ulët. Sidoqoftë, mangësitë e baterive të acidit plumb janë gjithashtu shumë të dukshme, densiteti i ulët i energjisë, zakonisht vëllimi i madh, jeta e shkurtër e shërbimit, problemet, problemet e ndotjes janë shumë serioze.

Çështja e rëndësishme e ndotjes së baterive me acid plumb është se nuk ka zinxhir industrial koherent. Zinxhiri i plotë i industrisë së baterive duhet të përfshijë prodhimin - përdorimin - riciklimin - prodhimin e burimeve të rinovueshme dhe bateritë e acidit të plumbit persekutohen në rikuperimin e mbetjeve, nga njëra anë, për shkak të problemit të mosmarrëveshjeve të interesit, ka shumë pak kompani formale të riciklimit të baterive të mbeturinave. nga ana tjetër agjencisë qeveritare i mungojnë sistemet e specializuara rregullatore. Puna e riciklimit nuk është e mirë dhe shkalla e rigjenerimit do të ulet, duke rezultuar në humbje serioze të burimeve.

Aktualisht, shkalla e rigjenerimit të burimeve të plumbit të vendit tim përbën më pak se 40% të plumbit dhe vendet e zhvilluara perëndimore kanë arritur në 70%. Industria e vjetër duhet të ketë arsyen e saj të fortë, por nëse problemi i saj i vjetër nuk është aq i mirë sa të heqë dorë, do të jetë një keqardhje, kështu që pavarësisht nëse është kompani apo vend, kushtojini më shumë vëmendje baterisë së acidit të plumbit. zgjidh problemi i ndotjes.

NA KONTAKTONI
Vetëm na tregoni kërkesat tuaja, ne mund të bëjmë më shumë se ju mund të imagjinoni.
Dërgoni kërkesën tuaj
Chat with Us

Dërgoni kërkesën tuaj

Zgjidhni një gjuhë tjetër
English
العربية
Deutsch
Español
français
italiano
日本語
한국어
Português
русский
简体中文
繁體中文
Afrikaans
አማርኛ
Azərbaycan
Беларуская
български
বাংলা
Bosanski
Català
Sugbuanon
Corsu
čeština
Cymraeg
dansk
Ελληνικά
Esperanto
Eesti
Euskara
فارسی
Suomi
Frysk
Gaeilgenah
Gàidhlig
Galego
ગુજરાતી
Hausa
Ōlelo Hawaiʻi
हिन्दी
Hmong
Hrvatski
Kreyòl ayisyen
Magyar
հայերեն
bahasa Indonesia
Igbo
Íslenska
עִברִית
Basa Jawa
ქართველი
Қазақ Тілі
ខ្មែរ
ಕನ್ನಡ
Kurdî (Kurmancî)
Кыргызча
Latin
Lëtzebuergesch
ລາວ
lietuvių
latviešu valoda‎
Malagasy
Maori
Македонски
മലയാളം
Монгол
मराठी
Bahasa Melayu
Maltese
ဗမာ
नेपाली
Nederlands
norsk
Chicheŵa
ਪੰਜਾਬੀ
Polski
پښتو
Română
سنڌي
සිංහල
Slovenčina
Slovenščina
Faasamoa
Shona
Af Soomaali
Shqip
Српски
Sesotho
Sundanese
svenska
Kiswahili
தமிழ்
తెలుగు
Точики
ภาษาไทย
Pilipino
Türkçe
Українська
اردو
O'zbek
Tiếng Việt
Xhosa
יידיש
èdè Yorùbá
Zulu
Gjuha aktuale:Shqip