Si të zgjasni më efektivisht jetëgjatësinë e baterisë së celularit tuaj?

2022/04/08

Autori :Iflowpower -Furnizuesi portativ i stacionit të energjisë

Si të zgjasni më efektivisht jetëgjatësinë e baterisë së celularit tuaj? Pothuajse çdo përdorues ankohet se jetëgjatësia e baterisë së smartfonit të tyre është, kjo mund të jetë një punë zhgënjyese sepse aftësitë e baterisë nuk ndryshojnë me aftësitë e tjera. Ndryshimi. Shumë përdorues duan që bateria e telefonit të mbahet në gjumë gjatë natës, por në shumicën e rasteve, kjo është e vështirë për t'u bërë, qoftë Android apo iPhone.

Pra, si mund ta zgjas jetën e baterisë së telefonit tim celular në mënyrë më efektive? Ne organizojmë disa këshilla dhe aftësi, si dhe disa gabime të kursimit të energjisë, shpresoj t'i ndihmoj të gjithë. Tigri elektrik që ndikon në jetëgjatësinë e baterisë së telefonit celular është në fakt shumë i thjeshtë, kapaciteti i baterisë së telefonave celularë është i kufizuar, si p.sh. 3000mAh, ai mund të sigurojë vetëm 3000mAh kohë përdorimi. Supozoni se prodhuesi jep zyrtarisht një jetëgjatësi interesante të baterisë, e cila në fakt është një kohë pothuajse e gjumit, kur pajisja është gati, edhe nëse asgjë.

Në jetën reale, telefonat celularë janë përdorur, padyshim që nuk do të arrijnë atë interes. Prandaj, qendra e kursimit të energjisë në fakt gjendet në celularin, përpiquni të zvogëloni konsumin e tij të energjisë dhe jeta natyrale do të jetë më e gjatë. Këtu janë disa metoda të zakonshme të kursimit të energjisë: 1.

Sa më i vogël të jetë ekrani, aq më i ulët ndriçimi, aq më shumë kurseni iPhone 4 inç për Apple, arsyeja është se ekrani është më i vogël, rezolucioni është më i ulët, kurseni më shumë energji elektrike. Në fakt, ekrani është pjesa lëvizëse e celularit, kështu që ndihmon në uljen e duhur të ndriçimit dhe minimizon kohën e konfirmimit automatik. 2.

Shtytje e përshtatshme e mbyllur, përgjim i hapur reklamash, telefoni juaj Android ose iPhone shpesh do ta përdorë atë, mund ta përdorni gjithashtu për të dërguar email, i cili përfshin një funksion: shtytje dhe njoftim. Shumë herë, përdorimi i pajisjeve shtytëse dhe njoftimi nuk përdor, të tilla si autorët, disa shërbime dhe tregtia elektronike, njoftimi, parandalimi i spamit të panevojshëm dhe ruajtja e përdorimit të punës në sfond, kurseni energjinë elektrike. Për postën, ne përgjithësisht duam të shtyjmë funksionin për të marrë informacione të rëndësishme në kohë, por mund të kalojmë kohën, si p.sh. 30 minuta.

Përgjimi i reklamave është rrjedha kryesore e shfletuesve celularë, i ngjashëm me shfletuesin e desktopit, i cili mund të bllokojë një numër të madh reklamash, të zvogëlojë ngarkesën e llogaritjes në telefonin tuaj. 3. Parandalimi i celularëve nuk është shumë i ftohtë apo shumë i nxehtë, nuk ka asnjë përfitim nga bateritë e litium-jonit, ndaj përpiquni të mos përdorni celularët në mjedise ekstreme, jo vetëm për bateri, por edhe për celularët.

4. Përpiquni të luani muzikë në shfaqjet lokale, pavarësisht nëse WiFi ka ende të dhëna huall mjalti 4G / 3G për të dëgjuar muzikë, me sa duket konsumon energji dhe për shkak se telefonat celularë duhet të trajtojnë më shumë të dhëna, kapaciteti i kursimit të energjisë së luajtjes së muzikës lokale është shumë më i ulët. Videoja është e vërtetë.

5. Gjeni aplikacionin që konsumon më shumë energji, qoftë Android apo iOS, mund të gjeni opsionet e baterisë që konsumojnë më shumë energji te cilësimet. Sigurisht, një pjesë e konsumit të energjisë është proporcionale me përdorimin tuaj.

Për shembull, nëse bisedoni me celularin tuaj disa orë, ai natyrisht do të konsumojë më shumë energji sesa përdorimet e tjera. Kërkesat këtu nuk janë shumë të zakonshme, por aplikacione që konsumojnë shumë energji, të cilat mund të qëndrojnë në sfond, duke supozuar se ato janë më së miri të çinstalohen. 6.

Mbyllni saktë lidhjen e të dhënave Kur ruani telefonin tuaj celular, veçanërisht nëse dëshironi të telefononi, mund të fikni plotësisht funksionin WiFi, të dhënat celulare dhe GPS, duke reduktuar konsumin e energjisë në gatishmërinë e telefonit celular. 7. Duke përdorur energjinë celulare, për të marrë një kohë më të gjatë të kursimit të jetës është ende e karikuar nga jashtë, kështu që mund të përgatisni një furnizim portativ me energji elektrike me një brez të shkurtër, që mund të jetë ajo që dëshironi.

Mitet për kursimin e energjisë të telefonit celular për kursimin e celularit ndonjëherë do të ketë disa gabime, shumica e përgjithësimeve, por nuk ju ndihmojnë vërtet të zgjasni jetëgjatësinë e baterisë. Një qasje më e zgjuar bazohet në bazën e rastit. Stuhia e gabuar 1: Blush Bluetooth dhe shërbime të tjera Shumë njerëz mendojnë se Bluetooth do t'i kursejë më shumë energji telefonat celularë.

Në fakt, kjo do të thotë audio Bluetooth. Për shembull, nëse keni një byzylyk sportiv që përdor një Bluetooth Leed me fuqi të ulët, ai nuk konsumon shumë energji të telefonit celular. Meqenëse vetë plani i lidhjes ka fuqi të ulët, ai do të lidhet me telefonin (siç janë të dhënat e sinkronizimit të përdoruesit) vetëm kur është e nevojshme.

Në mënyrë të ngjashme, duke përfshirë shërbimet e bazuara në vendndodhje dhe mbështetjen zanore, nuk mund ta zgjasësh jetën e baterisë duke mbyllur telefonin përgjithmonë. Nuk do të shihni rritje të madhe të jetëgjatësisë së baterisë, sepse ato nuk do të konsumojnë energji elektrike në sfond. Mos e përdorni veten, thjesht me mençuri.

Keqkuptimi 2: WiFi është gjithmonë më shumë kursim energjie sesa të dhënat celulare Kjo është një analizë specifike. Duke marrë parasysh përdorimin e internetit në celular, përpiquni të zgjidhni mënyrën më të mirë për të lidhur sinjalet, qoftë WiFi apo të dhëna celulare. Supozoni se sinjali është i pasigurt, telefoni po kërkon më shpesh sinjalin për ta mbajtur lidhjen të qetë, kështu që përdorimi i WiFi është ende të dhëna celulare, të cilat janë më të qëndrueshme në mjedisin e tyre.

Gabimi # 3: Përdorni Android për të kursyer energji sepse vetë Android është me burim të hapur, prandaj kini kujdes kur përdorni aplikacionin e kursimit të energjisë, sepse shumë aplikacione ndezëse janë ende duke u ekzekutuar dhe monitorojnë aplikacione të tjera, dhe këto aplikacione i ka shtuar në vend që t'i shtojë konsumi i energjisë. Lidhja e gabuar 4: Kalibroni baterinë për të zgjatur jetën e saj, ngjashëm me baterinë e laptopit, vetëm kur bateria e joneve të litiumit ka një defekt serioz funksional (nëse koha e gatishmërisë shkurtohet ndjeshëm), kërkohet procedura e kalibrimit. Procesi i kalibrimit në përgjithësi shkarkon baterinë litium-jon, pastaj kryen një karikim të plotë, është shumë i madh për të kuptuar dëmtimin e baterisë litium-jon.

NA KONTAKTONI
Vetëm na tregoni kërkesat tuaja, ne mund të bëjmë më shumë se ju mund të imagjinoni.
Dërgoni kërkesën tuaj
Chat with Us

Dërgoni kërkesën tuaj

Zgjidhni një gjuhë tjetër
English
العربية
Deutsch
Español
français
italiano
日本語
한국어
Português
русский
简体中文
繁體中文
Afrikaans
አማርኛ
Azərbaycan
Беларуская
български
বাংলা
Bosanski
Català
Sugbuanon
Corsu
čeština
Cymraeg
dansk
Ελληνικά
Esperanto
Eesti
Euskara
فارسی
Suomi
Frysk
Gaeilgenah
Gàidhlig
Galego
ગુજરાતી
Hausa
Ōlelo Hawaiʻi
हिन्दी
Hmong
Hrvatski
Kreyòl ayisyen
Magyar
հայերեն
bahasa Indonesia
Igbo
Íslenska
עִברִית
Basa Jawa
ქართველი
Қазақ Тілі
ខ្មែរ
ಕನ್ನಡ
Kurdî (Kurmancî)
Кыргызча
Latin
Lëtzebuergesch
ລາວ
lietuvių
latviešu valoda‎
Malagasy
Maori
Македонски
മലയാളം
Монгол
मराठी
Bahasa Melayu
Maltese
ဗမာ
नेपाली
Nederlands
norsk
Chicheŵa
ਪੰਜਾਬੀ
Polski
پښتو
Română
سنڌي
සිංහල
Slovenčina
Slovenščina
Faasamoa
Shona
Af Soomaali
Shqip
Српски
Sesotho
Sundanese
svenska
Kiswahili
தமிழ்
తెలుగు
Точики
ภาษาไทย
Pilipino
Türkçe
Українська
اردو
O'zbek
Tiếng Việt
Xhosa
יידיש
èdè Yorùbá
Zulu
Gjuha aktuale:Shqip