Кои проблеми го погодија развојот на индустријата за рециклирање во индустријата?

2022/04/08

Автор: Iflowpower -Добавувач на преносни електрани

Кои проблеми го мачеа развојот на индустријата за рециклирање на литиум-јонски батерии? Патот на моќни литиум-јонски батерии „Road block and long“, во процесот на развој на индустријата, секогаш ќе наиде на различни плазмини и предизвици, според пресметката, до 2020 година Во годината побарувачката за динамични литиум-јонски батерии во мојата земја ќе достигне 125 GWH, а отпадот ќе достигне 32,2 GWh, околу 500.000 тони. Кој е проблемот што развојот на индустријата на динамичното рециклирање на литиум-јонски батерии е добро познато дека рециклирањето на отпадните литиум-јонски батерии е алка дека новата енергетска автомобилска индустрија мора да се реши.

Во 2020 година, моќната литиум-јонска батерија опремена со новото енергетско возило на мојата земја најпрво ќе воведе бран пензионирани бранови. Во моментов, индустријата за рециклирање на литиум-јонски батерии во мојата земја е на пат кон одржлив развој и сè уште има следните тешкотии: Прво, моделите на батерии се комплицирани во пензионираните литиум-јонски батерии во мојата земја, а спецификациите на батериите произведени од секој производител на литиум-јонски батерии Различно, моделот на батеријата е комплициран, разновидноста, рециклирањето на еден модел батерија е тешко да се формира скала, трошоците за рециклирање, попречувањето на стандардизацијата, автоматизацијата и интелигентниот процес за време на обновувањето на напојување литиумска батерија. Целиот процес на рециклирање и ракување со отпадниот динамичен литиум-јонски батериски пакет вклучува повеќе чекори, кои вклучуваат вкрстени дисциплини со повеќе врати како што се физиката, хемијата, материјалите, инженерството и долгата технологија.

Техничките правци и методите за отстранување избрани од секоја компанија се различни, што доведува до помала техничка циркулација во индустријата, високи технички трошоци. Второ, батеријата со литиум железо фосфат јонска батерија го обнови недостатокот на профит Според статистичките податоци, во пензионираната моќна литиумска батерија во мојата земја, литиум железо фосфат јонска батерија зазема најмногу, литиум железо фосфат јонски батерии во обновувањето на годишнината, поради нејзината цена Низок, мал профит маржа, моќ компанија за рециклирање на литиумски батерии е во процес на нејзино рециклирање. Трето, цената за рециклирање е висока во моќната литиум-јонска батерија на мојата земја во врската за обновување, а трошоците за рециклирање се повисоки.

Тоа предизвика рециклирана динамична литиумска батерија да ја зголеми новата батерија, во споредба со новата батерија за краток временски период во скалата. Немате предност во цената. Новата батерија, исто така, може да биде подобра од динамичната литиумска батерија на скалата, така што сериозно го ограничува напредувањето на отпадната динамичка литиум-јонска батерија во насока на скалата.

Четврто. За време на процесот на обновување, тековно се собираат и утврдуваат корисниот век на капацитетот на батеријата, брзината на слабеење, различното сценарио за примена под капацитетот на батеријата, вредноста на елементите содржани во батеријата и севкупниот квалитет на батеријата. Тешкотии во базата на податоци итн.

Петто, условите за складирање на мрежата за рециклирање се ограничени, а клучната технологија за сеопфатна употреба треба да ја пробие изградбата на места за рециклирање. Во моментов, моделот на распоред на важните продажни места во мојата земја е направен самостојно, а третата компанија за рециклирање изгради мрежа за рециклирање. Динамичната скала на литиум-јонска батерија во мојата земја е тешко да се користи во технологијата на рекомбинантна технологија, технологијата за дискретна интеграција и технологијата за предвидување живот.

Шесто, индустрискиот синџир еко круг кој сè уште не е воспоставен. Енергетското рециклирање на литиум-јонските батерии во мојата земја е поделено на три нивоа според спротиводно и низводно индустриски синџир: производствен слој, слој за сеопфатна употреба и слој за регенерација, моментално овие три нивоа се изолирани, не постои животен прстен за индустриски синџири што има заедничка победа -Победа ситуација, трите нивоа на синергија, информациите податоци не се споделуваат. Седмо, хаосот на пазарот за рециклирање, таканаречената "компанија за рециклирање на батерии со напојување" нема моќна квалификација за обновување на литиумска батерија; има и дел од категоријата за рециклирање е исто така пет-цветна категорија.

Енергија литиумски батерии за рециклирање на пазарот хаос, во моментов се уште не се формира совршен систем за рециклирање, во голема мера го нарушува редот на пазарот здравје развој. Пазарната анализа на индустријата за рециклирање на литиум-јонски батерии постепено се подобрува за време на инфилтрацијата на електрични возила, особено во 2012-2018 година, на национално ниво воведе многу политики за обновување на батериите, а нејзината важна цел е да го разјасни товарот на одговорност главното тело. И во комбинација со фабриката за батерии, рециклирање на системот за рециклирање.

Во моментов, мојата земја работи на изградба на еколошки општество, кое е посветено на развој на голема позадина на нискојаглеродна економија, а се истакнува и рециклирањето на литиум-јонските батерии. Развивање на енергија за обновување на литиум-јонските батерии и употреба на скали за спречување на ресурсите и загадувањето на животната средина, исто така ќе има значителни економски придобивки и можности за инвестирање. Со континуираниот развој на нови енергетски возила, пензионираните пазари на динамични литиум-јонски батерии во 2020 година можат да достигнат 10 милијарди јуани, „деактивирањето на батериите“ исто така стана ново „Сино Море“ и „Загатка“ во општеството денес.

Beiqi New Energy, BYD, Weima и други компании потпишаа договор за соработка со моќната компанија за рециклирање на литиум-јонски батерии во индустријата за да го промовираат развојот на динамичната индустрија за рециклирање на литиумски батерии. Резиме: Упатените во индустријата истакнаа дека поради сложените состојки, рециклирањето на литиум-јонските батерии се соочува со многу ограничувања и високотехнолошки бариери. Во принцип, изгледите за рециклирање на литиум-јонски батерии на мојата земја се очекуваат, но статус кво не е оптимист, сепак треба да се работи напорно за да се соработува со владата.

КОНТАКТИРАЈТЕ НЕ
Само кажете ни ги вашите барања, можеме да направиме повеќе отколку што можете да замислите.
Испратете го вашето барање
Chat with Us

Испратете го вашето барање

Изберете друг јазик
English
العربية
Deutsch
Español
français
italiano
日本語
한국어
Português
русский
简体中文
繁體中文
Afrikaans
አማርኛ
Azərbaycan
Беларуская
български
বাংলা
Bosanski
Català
Sugbuanon
Corsu
čeština
Cymraeg
dansk
Ελληνικά
Esperanto
Eesti
Euskara
فارسی
Suomi
Frysk
Gaeilgenah
Gàidhlig
Galego
ગુજરાતી
Hausa
Ōlelo Hawaiʻi
हिन्दी
Hmong
Hrvatski
Kreyòl ayisyen
Magyar
հայերեն
bahasa Indonesia
Igbo
Íslenska
עִברִית
Basa Jawa
ქართველი
Қазақ Тілі
ខ្មែរ
ಕನ್ನಡ
Kurdî (Kurmancî)
Кыргызча
Latin
Lëtzebuergesch
ລາວ
lietuvių
latviešu valoda‎
Malagasy
Maori
Македонски
മലയാളം
Монгол
मराठी
Bahasa Melayu
Maltese
ဗမာ
नेपाली
Nederlands
norsk
Chicheŵa
ਪੰਜਾਬੀ
Polski
پښتو
Română
سنڌي
සිංහල
Slovenčina
Slovenščina
Faasamoa
Shona
Af Soomaali
Shqip
Српски
Sesotho
Sundanese
svenska
Kiswahili
தமிழ்
తెలుగు
Точики
ภาษาไทย
Pilipino
Türkçe
Українська
اردو
O'zbek
Tiếng Việt
Xhosa
יידיש
èdè Yorùbá
Zulu
Тековен јазик:Македонски