Не знам како литиумската батерија сè уште вози електричен автомобил.

2022/04/08

Автор: Iflowpower -Добавувач на преносни електрани

Батеријата е душата на електричните автомобили, нема батерии, електричните автомобили не можат да ги покажат неговите разлики. Во вкупната цена на електричен автомобил, батеријата може да учествува со 30% -45% од цената, моторот и електричната контрола учествуваат со 20% -25%, телото и другите делови учествуваат со 20%. Ова покажува колку е важна батеријата! Затоа, батеријата е исто така предмет на кој се фокусираат големите производители на автомобили.

Значи, каква батерија е важна сега на пазарот? Постојат четири типа на четири: тридимензионална литиум-јонска батерија, литиум железо фосфат-јонска батерија, оловно-киселинска батерија и литиум-јонска батерија. Тридимензионална литиум-јонска батерија тродимензионална литиум-јонска батерија е тридимензионална полимерна литиум-јонска батерија, како што имплицира името, се базира на никел-сол, кобалт сол, манган сол како позитивен електрода материјал како позитивен електрода материјал, а тројниот материјал се користи како позитивна електрода. Безбедноста на батеријата е поголема од литиум-кобалт-јонската батерија, која е предмет на сегашните производители на батерии.

Без разлика дали купувате нешто, клиентот ќе ги анализира неговите предности и недостатоци при купувањето и ќе има тенденција да купува предности и недостатоци на стоката, но предностите и недостатоците на литиум-јонската батерија од три јуани се многу очигледни, тешко е да се користи пропорцијата да суди. Извонредните предности на тридимензионалната литиум-јонска батерија се што неговата тежина енергетската густина е значително повисока од онаа на другите типови батерии, што значи дека истата тежина на тридимензионалната литиум-јонска батерија во споредба со другите батерии, нејзиниот век на батеријата е повеќе многу од. Сепак, структурата не е стабилна во однос на високата температура, така што безбедноста е тешко да се контролира, а цената е релативно висока.

Иако многу луѓе во моментов обрнуваат внимание и ја користат оваа батерија, нејзиниот развој има долг пат да помине. Литиум железо фосфат јонска батерија Литиум железо фосфат јонска батерија е литиум јонска батерија базирана на литиум железо фосфат како позитивна електрода. Поврзано со тридимензионалната литиум-јонска батерија, безбедноста на литиум фосфат јонската батерија е висока, PO клучот во кристалите на литиум железо фосфат, дури и ако е тешко да се распаѓа во случај на висока температура или преполнување и може да биде брзо наполнето, користено Долг животен век.

Во исто време, резервите на литиум во мојата земја се богати, резервите на железен оксид фосфат оксид во Кина се исто така изобилни, така што има добра предност во литиумската железна јонска батерија во мојата земја, па домашните компании се повеќе подготвени да изберат развој и проучување на железо фосфат. Литиум-јонската батерија, како што е BYD, е доста во оваа батерија. Во новиот модел Qin ги користев најновите истражувања и развој на литиум фосфат јонски батерии.

Оваа батерија додаде мангански елементи, а нејзината енергетска густина ја достигна густината на тројниот материјал и беше значително подобрена во траењето на батеријата. Сепак, постои голем проблем со многу сопственици на автомобили кои се жалат на напонот и капацитетот на батеријата на батеријата. Овие две точки се исто така важен проблем за литиум железо фосфат јонски батерии.

Густината на енергијата на батеријата со литиум железо фосфат јони е мала, што го прави обемот е релативно голем, а батеријата има мал волумен, што предизвикува траењето на батеријата да стане кратка плоча, а батеријата во основа не може да се опорави по отпадот , може само да се фрли, вредноста за рециклирање е многу ниска, на крајот, оваа батерија е слаба, а исто така голем проблем е и полнењето на зимата. Затоа, ако BYD сака да продолжи да води во батеријата, тоа ќе чини многу напор. Батеријата на кобалтатот без литиум е „специјалната батерија“ на Тесла, која има стабилна структура, висок капацитет и високи вкупни перформанси.

Има добар капацитет на батеријата, но бидејќи единицата е мала, го прави автомобилот Повеќе од бројот на батерии, Tesla има изградено повеќе од 7.000 делови од моделот на Models, 18650, три-јуани литиум-јонска батерија е доволна за возете го автомобилот да трча. Кога самата температура на батеријата ќе достигне 250-350 ¡ã C, внатрешните хемиски состојки почнаа да се распаѓаат и ќе има многу безбедносни опасности. Како одговор на овој проблем, Tesla исто така подготви, а на двата краја на секоја батерија има осигурувач.

Кога батеријата се прегрее или струјата е преголема, осигурувачот ќе се исече, што ќе го спречи целиот пакет батерии бидејќи батеријата е засегната од батеријата. се појавуваат. Сепак, иако теоретското решение е веќе најдобро, дали навистина ќе го спречи во практична примена? Исто така, ако има проблем со цел внатрешен батериски пакет, како ќе го реши? Ова е исто така проблем за размислување.

Оловен-киселински акумулатор оловно-киселинска батерија е старецот во батеријата. Тој веќе има историја од 150 години, а неговите електроди се важни од оловото и неговите оксиди. Во моментов, примената на оловно-киселински батерии е релативно широка и важна за електричните возила со мала брзина.

Предноста е што напонот е стабилен, капацитетот е голем, а температурниот опсег е широк. Не се појавува во случај на тешка зима, технологијата е зрела, безбедноста е висока, а цената е мала. Сепак, недостатоците на оловно-киселинските батерии се исто така многу очигледни, ниска густина на енергија, обично голем волумен, краток век на траење, проблеми, проблеми со загадувањето е многу сериозна.

Важното прашање за контаминација на оловно-киселински батерии е тоа што не постои кохерентен индустриски синџир. Целосниот синџир на индустријата за батерии треба да вклучува производство - употреба - рециклирање - производство на обновливи извори на енергија, а оловните батерии се прогонувани во обновувањето на отпадот, од една страна, поради проблемот со споровите за интереси, има многу малку формални компании за рециклирање на отпадни батерии, од друга страна, владината агенција нема специјализирани регулаторни системи. Работата на рециклирање не е добра, а стапката на регенерација ќе се намали, што ќе резултира со сериозно губење на ресурсите.

Во моментов, стапката на регенерација на оловните ресурси во мојата земја сочинува помалку од 40% од оловото, а западните развиени земји достигнаа 70%. Старата индустрија мора да има своја силна причина, но ако нејзиниот стар проблем не е доволно добар за да се откаже, тоа ќе биде жалење, па без разлика дали е компанија или земја, обрнете повеќе внимание на оловната батерија, дали се решава проблемот со загадувањето.

КОНТАКТИРАЈТЕ НЕ
Само кажете ни ги вашите барања, можеме да направиме повеќе отколку што можете да замислите.
Испратете го вашето барање
Chat with Us

Испратете го вашето барање

Изберете друг јазик
English
العربية
Deutsch
Español
français
italiano
日本語
한국어
Português
русский
简体中文
繁體中文
Afrikaans
አማርኛ
Azərbaycan
Беларуская
български
বাংলা
Bosanski
Català
Sugbuanon
Corsu
čeština
Cymraeg
dansk
Ελληνικά
Esperanto
Eesti
Euskara
فارسی
Suomi
Frysk
Gaeilgenah
Gàidhlig
Galego
ગુજરાતી
Hausa
Ōlelo Hawaiʻi
हिन्दी
Hmong
Hrvatski
Kreyòl ayisyen
Magyar
հայերեն
bahasa Indonesia
Igbo
Íslenska
עִברִית
Basa Jawa
ქართველი
Қазақ Тілі
ខ្មែរ
ಕನ್ನಡ
Kurdî (Kurmancî)
Кыргызча
Latin
Lëtzebuergesch
ລາວ
lietuvių
latviešu valoda‎
Malagasy
Maori
Македонски
മലയാളം
Монгол
मराठी
Bahasa Melayu
Maltese
ဗမာ
नेपाली
Nederlands
norsk
Chicheŵa
ਪੰਜਾਬੀ
Polski
پښتو
Română
سنڌي
සිංහල
Slovenčina
Slovenščina
Faasamoa
Shona
Af Soomaali
Shqip
Српски
Sesotho
Sundanese
svenska
Kiswahili
தமிழ்
తెలుగు
Точики
ภาษาไทย
Pilipino
Türkçe
Українська
اردو
O'zbek
Tiếng Việt
Xhosa
יידיש
èdè Yorùbá
Zulu
Тековен јазик:Македонски