Како да се тестира загубата на батерии од литиум-јонски батерии од 18650

2022/04/08

Автор: Iflowpower -Добавувач на преносни електрани

1. Потрошувачка на батерија: напонот на батеријата не оди и го намалува капацитетот. Пенкалото се користи за мерење на мерачот на напон, ако напонот на батеријата 18650 е под 2.

7V или без напон. Покажува дека оваа батерија или батериски пакет се оштетени. Нормален напон 3.

0V ~ 4,2V (обично батеријата од 3,0V е затворена, 4.

Напонот на батеријата од 2V е полн со струја, а 4,35V). 2.

Напонот на батеријата е помал од 2,7V, а батеријата може да се полни со полначот (4,2V).

По десет минути, ако напонот на батеријата се врати, може да продолжи да го полни известувањето за полначот, а потоа да го погледне напонот на филето. Ако напонот за целосно полнење е 4,2 V, батеријата е нормална и треба да биде дека последната употреба троши премногу енергија, батеријата е затворена.

Ако напонот за целосно полнење е многу помал од 4,2 V, тоа покажува дека батеријата е оштетена. Ако се работи за долга батерија, може да се утврди дека овој век на батеријата е внатре, капацитетот во основа е исцрпен.

Биди заменет. Во суштина, не постои начин да се поправи. На крајот на краиштата, литиум-јонската батерија е животен век, а не неограничен.

3. Ако се мери литиум-јонската батерија 18650, нема напон, има два случаи, едниот е дека батеријата е добра, долгорочна загуба е складирана, оваа батерија има шанса да се опорави, генерално со литиум јони батерии Пулс активатор (литиум-јонска батерија полнење и празнење спроведување) за полнење на батеријата за кратко време, тоа е можно да се поправи. Општите трошоци за поправка не се ниски или купувајте нови преводи.

Друга можност е дека батеријата е целосно испразнета, дефект на дијафрагмата на батеријата, позитивен и негативен краток спој. Не постои начин да се поправи ова, може да се купи само ново. .

КОНТАКТИРАЈТЕ НЕ
Само кажете ни ги вашите барања, можеме да направиме повеќе отколку што можете да замислите.
Испратете го вашето барање
Chat with Us

Испратете го вашето барање

Изберете друг јазик
English
العربية
Deutsch
Español
français
italiano
日本語
한국어
Português
русский
简体中文
繁體中文
Afrikaans
አማርኛ
Azərbaycan
Беларуская
български
বাংলা
Bosanski
Català
Sugbuanon
Corsu
čeština
Cymraeg
dansk
Ελληνικά
Esperanto
Eesti
Euskara
فارسی
Suomi
Frysk
Gaeilgenah
Gàidhlig
Galego
ગુજરાતી
Hausa
Ōlelo Hawaiʻi
हिन्दी
Hmong
Hrvatski
Kreyòl ayisyen
Magyar
հայերեն
bahasa Indonesia
Igbo
Íslenska
עִברִית
Basa Jawa
ქართველი
Қазақ Тілі
ខ្មែរ
ಕನ್ನಡ
Kurdî (Kurmancî)
Кыргызча
Latin
Lëtzebuergesch
ລາວ
lietuvių
latviešu valoda‎
Malagasy
Maori
Македонски
മലയാളം
Монгол
मराठी
Bahasa Melayu
Maltese
ဗမာ
नेपाली
Nederlands
norsk
Chicheŵa
ਪੰਜਾਬੀ
Polski
پښتو
Română
سنڌي
සිංහල
Slovenčina
Slovenščina
Faasamoa
Shona
Af Soomaali
Shqip
Српски
Sesotho
Sundanese
svenska
Kiswahili
தமிழ்
తెలుగు
Точики
ภาษาไทย
Pilipino
Türkçe
Українська
اردو
O'zbek
Tiếng Việt
Xhosa
יידיש
èdè Yorùbá
Zulu
Тековен јазик:Македонски