Како поефикасно да го продолжите траењето на батеријата на вашиот мобилен телефон?

2022/04/08

Автор: Iflowpower -Добавувач на преносни електрани

Како поефикасно да го продолжите траењето на батеријата на вашиот мобилен телефон? Речиси секој корисник се жали дека траењето на батеријата на нивниот паметен телефон е, ова може да биде фрустрирачка работа бидејќи вештините за батеријата не се менуваат со другите вештини. Промена. Многу корисници сакаат батеријата на телефонот да спие ноќе, но во повеќето случаи тоа е тешко да се направи, без разлика дали е Android или iPhone.

Значи, како можам поефикасно да го продолжам траењето на батеријата на мојот мобилен телефон? Организираме неколку совети и вештини, како и некои грешки за заштеда на енергија, се надевам дека ќе им помогнам на сите. Електричниот тигар што влијае на животниот век на батеријата на мобилниот телефон е всушност многу едноставен, капацитетот на батеријата на мобилните телефони е ограничен, како што е 3000 mAh, може да обезбеди само 3000 mAh време на користење. Да претпоставиме дека производителот официјално дава интересен век на батеријата, што всушност е време на квази-спиење, кога опремата е подготвена, дури и ако ништо.

Во реалниот живот, мобилните телефони се користат, очигледно нема да стигнат до тој интерес. Затоа, центарот на заштедата на енергија всушност се наоѓа во мобилниот телефон, обидете се да ја намалите неговата потрошувачка на енергија и природниот век ќе биде подолг. Еве неколку вообичаени методи за заштеда на енергија: 1.

Колку е помал екранот, толку е помала осветленоста, толку повеќе го зачувувате 4-инчниот iPhonese за Apple, причината е што екранот е помал, резолуцијата е помала, повеќе Заштедете електрична енергија. Всушност, екранот е подвижниот дел од мобилниот телефон, така што помага соодветно да се намали осветленоста и го минимизира времето за автоматска потврда. 2.

Соодветно затворено притискање, отворено пресретнување на реклами, вашиот телефон со Android или iPhone често ќе го користи, исто така можете да го користите за испраќање е-пошта, што вклучува функција: туркајте и забележувајте. Многупати, користењето на опремата притисни и известување не користи, како што се автори, некои услуги и е-трговија, известување, спречување на непотребен спам и заштеда на употреба на работа во заднина, заштеда на електрична енергија. За пошта, генерално сакаме да ја притиснеме функцијата за да примаме важни информации навреме, но можеме да го измиеме времето, како што се 30 минути.

Пресретнувањето реклами е главниот тек на мобилните прелистувачи, слично на прелистувачот за десктоп, кој може да блокира голем број реклами, да го намали оптоварувањето на пресметката на вашиот телефон. 3. Спречувањето на мобилните телефони не е премногу ладно или премногу топло, нема корист од литиум-јонските батерии, затоа обидете се да не користите мобилни телефони во екстремни средини, не само за батерија, туку и за мобилни телефони.

4. Обидете се да пуштате музика во локални репродукции без разлика дали WiFi е сè уште 4G / 3G саќе податоци за слушање музика, очигледно троши енергија, а бидејќи мобилните телефони треба да работат повеќе податоци, капацитетот за заштеда на енергија за репродукција на локална музика е многу помал. Видеото е вистина.

5. Најдете ја апликацијата која најмногу троши енергија, без разлика дали е Android или iOS, во поставките можете да ги најдете опциите за батерии кои најмногу трошат енергија. Се разбира, одредена потрошувачка на енергија е пропорционална со вашата употреба.

На пример, ако разговарате со вашиот мобилен телефон неколку часа, тој природно ќе троши повеќе енергија од другите намени. Информациите овде не се многу вообичаени, но апликации што трошат многу енергија, кои може да се наоѓаат во позадина, под претпоставка дека најдобро се деинсталираат. 6.

Правилно исклучување на податочната врска Кога го зачувувате вашиот мобилен телефон, особено ако сакате да се јавите, можете целосно да ги исклучите WiFi, мобилните податоци и функцијата GPS, да ја намалите потрошувачката на енергија во мирување на мобилниот телефон. 7. Користејќи го мобилното напојување, добијте подолго време за заштеда на живот сè уште се полни однадвор, за да можете да подготвите преносливо напојување со кратка лента, што може да биде она што го сакате.

Митови за заштеда на енергија на мобилниот телефон Заштедата на мобилни телефони понекогаш ќе има некои грешки, повеќето генерализирани, но навистина не ви помагаат да го продолжите животниот век на батеријата. Попаметен пристап се заснова на основата на случајот. Невреме 1: Поцрвенете Bluetooth и други услуги Многу луѓе мислат дека Bluetooth ќе направи мобилните телефони да заштедат повеќе енергија.

Всушност, ова значи Bluetooth аудио. На пример, ако имате спортска нараквица што користи Bluetooth Leed со мала моќност, таа не троши многу енергија од мобилниот телефон. Бидејќи самиот план за поврзување е со мала моќност, тој ќе се поврзува со телефонот (како што се податоците за синхронизација на корисникот) само кога е потребно.

Слично на тоа, вклучувајќи ги услугите базирани на локација и гласовната поддршка, не можете да го продолжите траењето на батеријата со засекогаш затворање на телефонот. Нема да видите големо зголемување на траењето на батеријата бидејќи тие нема да трошат електрична енергија во позадина. Не се користи само по себе, само мудро.

Недоразбирање 2: WiFi секогаш штеди повеќе енергија отколку мобилните податоци Ова е специфична анализа. Со оглед на употребата на мобилен интернет, обидете се да го изберете најдобриот начин за поврзување сигнали, без разлика дали се WiFi или мобилни податоци. Да претпоставиме дека сигналот е небезбеден, телефонот почесто го пребарува сигналот за да ја одржува врската непречена, така што употребата на WiFi е сè уште мобилни податоци, што е постабилно во сопственото опкружување.

Грешка бр. 3: Користете Android за да заштедите енергија бидејќи самиот Android е со отворен код, затоа бидете внимателни кога ја користите апликацијата за заштеда на енергија, бидејќи многу апликации за вклучување сè уште работат и ги следат другите апликации, а овие апликации ги додаде наместо да додава потрошувачка на енергија. Погрешно поврзување 4: Калибрирајте ја батеријата за да го продолжите нејзиниот век на траење, слично на батеријата на лаптопот, само кога литиум-јонската батерија има сериозен функционален дефект (ако времето на мирување е значително скратено), постапката за калибрација е потребна. Процесот на калибрација генерално ја испушта литиум-јонската батерија, а потоа врши целосно полнење, многу е големо да се разбере оштетувањето на литиум-јонската батерија.

КОНТАКТИРАЈТЕ НЕ
Само кажете ни ги вашите барања, можеме да направиме повеќе отколку што можете да замислите.
Испратете го вашето барање
Chat with Us

Испратете го вашето барање

Изберете друг јазик
English
العربية
Deutsch
Español
français
italiano
日本語
한국어
Português
русский
简体中文
繁體中文
Afrikaans
አማርኛ
Azərbaycan
Беларуская
български
বাংলা
Bosanski
Català
Sugbuanon
Corsu
čeština
Cymraeg
dansk
Ελληνικά
Esperanto
Eesti
Euskara
فارسی
Suomi
Frysk
Gaeilgenah
Gàidhlig
Galego
ગુજરાતી
Hausa
Ōlelo Hawaiʻi
हिन्दी
Hmong
Hrvatski
Kreyòl ayisyen
Magyar
հայերեն
bahasa Indonesia
Igbo
Íslenska
עִברִית
Basa Jawa
ქართველი
Қазақ Тілі
ខ្មែរ
ಕನ್ನಡ
Kurdî (Kurmancî)
Кыргызча
Latin
Lëtzebuergesch
ລາວ
lietuvių
latviešu valoda‎
Malagasy
Maori
Македонски
മലയാളം
Монгол
मराठी
Bahasa Melayu
Maltese
ဗမာ
नेपाली
Nederlands
norsk
Chicheŵa
ਪੰਜਾਬੀ
Polski
پښتو
Română
سنڌي
සිංහල
Slovenčina
Slovenščina
Faasamoa
Shona
Af Soomaali
Shqip
Српски
Sesotho
Sundanese
svenska
Kiswahili
தமிழ்
తెలుగు
Точики
ภาษาไทย
Pilipino
Türkçe
Українська
اردو
O'zbek
Tiếng Việt
Xhosa
יידיש
èdè Yorùbá
Zulu
Тековен јазик:Македонски